четверг, 5 декабря
img

НОВОСТЬ

Медична реформа в Україні: чого чекати з першого квітня та які послуги будуть гарантовано безоплатні

Медична реформа в Україні: чого чекати з першого квітня та які послуги будуть гарантовано безоплатні

 З 1 квітня 2020 року зміни чекають на заклади охорони здоров'я, які надають спеціалізовану (міські, районні лікарні) і високоспеціалізовану (обласні лікарні і центри) медичну допомогу.

Для українців є змога отримувати безоплатний пакет медпослуг за Програмою медичних гарантій. Вона включає:

— первинну та екстрену допомогу;

— амбулаторно-поліклінічну — послуги профільного лікаря, до якого направив сімейний лікар;

— стаціонарну;

— паліативну медичну допомогу — обслуговування невиліковних хвороб (знеболення, допомога родинам пацієнтів, підтримка життєдіяльності, догляд за пацієнтом), у тому числі мобільні паліативні служби;

— медичну реабілітацію;

— медичну допомогу у зв'язку з пологами;

— реімбурсацію лікарських засобів (програма "Доступні ліки").

У держбюджеті-2020 на це передбачено 72 мільярди гривень.

Журналісти «Дзеркало тижня» розібралися, що очікує на пацієнтів, медичні заклади і лікарів у зв'язку зі змінами. Для цього зроблено інфографіку з корисними посиланнями.

ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ

1. Закон "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення".

2. Перелік платних послуг, які можуть надавати державні та комунальні заклади охорони здоров'я.

3. Зі специфікацією надання та умовами закупівлі медичних послуг можна ознайомитися тут.

4. Опис  26 медичних пакетів знаходиться в "Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення в 2020 році", затвердженому постановою Кабміну №65 від 5 лютого 2020 року.

5. Постанова Кабміну №152 від 17 березня 2017 року "Про забезпечення доступності лікарських засобів".

ДЛЯ ЛІКАРЕНЬ ТА ЛІКАРІВ

Реформа змінює принцип фінансування медичних послуг. Відтепер є кілька джерел фінансування лікарні, в тому числі за послуги, — від НСЗУ або з місцевих бюджетів у межах програм на охорону здоров'я. За рахунок коштів місцевих бюджетів оплачуються комунальні послуги, придбання обладнання, ремонти та реконструкції приміщень. Щоб приєднатися до реформи, лікарня повинна відповідати критеріям — автономізація, комп'ютеризація і вибір медичної інформаційної системи, специфікації до контракту. Оплата за надану послугу або пролікований випадок іде на підставі електронних даних, які лікарня подає до центральної бази даних. Якщо можливості передавати ці дані нема, то, відповідно, нема й можливості зробити оплату, а отже, законтрактувати такий заклад.

У кожного закладу є власник. Якщо він не підготував закладу до контрактування з НСЗУ, то буде змушений утримувати його сам. Тому що з держбюджету додаткових коштів на це він не отримає. Іншого варіанта немає. Закрити такі заклади не можуть, це заборонено Конституцією.

На програму медичних гарантій-2020 у бюджеті закладено 72 мільярди гривень. Це, вочевидь, небагато, враховуючи те, що в Законі "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" сказано, що саме на Програму медгарантій має виділятися не менше 5% ВВП, і ці витрати є захищеними статтями бюджету.

 Оплата послуг спеціалізованої допомоги набагато складніша за первинну ланку і напряму залежить від якості наданих послуг, тож очікувати суттєвих покращення умов і підвищення зарплат автоматично і миттєво точно не варто. Для цього головний лікар закладу має стати хорошим менеджером, який може ефективно управляти закладом, мінімізувати зайві витрати і створити такі умови, щоб пацієнт до цієї лікарні прийшов. Але в нас головних лікарів цього досі ніхто не навчав. Тож буде непросто. Хоча успішні приклади є — у Ковельському міськрайонному територіальному медичному об'єднанні деякі висококваліфіковані лікарі отримують зарплати, що порівнянні із зарплатами, наприклад, польських лікарів.

Лікарі передусім очікують змін у заробітній платі. Вони мають розуміти, що покращення рівня зарплат сьогодні — не предмет регулювання уряду, а рішення головного лікаря і трудового колективу. Тож для владнання цього питання у лікарів є два інструменти — колективний договір і участь у виборах керівника закладу.

Колективний договір — це інструмент, з допомогою якого лікарі можуть впливати на свою заробітну плату. Якщо до цього поставитися несерйозно, то може статися так, як у деяких закладах первинної ланки, де підписали, аби щось підписати, і в результаті зарплата лікарів не збільшилась. Є випадки, коли сімейні лікарі в результаті реформи "первинки" почали отримувати понад 30 тисяч гривень зарплати, але є й такі, коли лікарі ведуть величезну кількість пацієнтів, а їхня зарплата не змінилася. Це — результат колективного договору.

Корисні посилання

1.Постанова Кабміну №410 від 25 квітня 2018 року "Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій".

2. Вимоги пакету медичних гарантій.

3. Порядок реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення в 2020 році.

4. Перелік платних послуг.

5. Закон "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення".

6. Постанова Кабміну №1075 від 27 грудня 2017 року "Про затвердження Методики розрахунків вартості послуги з медичного обслуговування".

7. Порядок реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення в 2020 році, затверджений постановою Кабміну №65 від 5 лютого 2020 року.

8. Постанова Кабміну №1094 від 27 грудня 2017 року "Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я"

atnt Размещение материалов gorlovka.ua на других интернет-ресурсах и СМИ разрешается при условии, что непосредственно в тексте материала не ниже второго абзаца присутствует гиперссылка и текст названия на первоисточник. В случае нарушений, редакция современного сайта города Горловки оставляет за собой право отстаивать свои права и интересы путем подачи заявлений в правоохранительные и судебные органы, а также в виде соответветствующих публикаций на сайте.

img

ОПРОС МНЕНИЯ

Закончится ли в 2024 году война?
303 чел. Да, победой Украины
115 чел. Нет, это война надолго
55 чел. Нет, все будет еще хуже, чем 2022-м
45 чел. Нет, но нас ожидает перемирие
23 чел. Верю в это! Главное, чтобы перестали стрелять
Всего проголосовали
547 чел.
author

0%
Проголосовало: 0 человек(a)
top5 ТОП-5
НОВОСТЕЙ
за 3 дня corn
за 10 дней corn
за 30 дней corn
Новости Славянска
else