пятница, 20 апреля
img

НОВОСТЬ

Чим живе у вигнанні в Росії горлівський бойовик "Бєс"

Чим живе у вигнанні в Росії горлівський бойовик "Бєс"

Однією з неоднозначних постатей, що зробила свій внесок в розвиток сепаратизму на Донбасі та окупацію регіону об’єднаними російсько-сепаратистськими силами, є "комендант" Горлівки Ігор Безлер (позивний "Бєс"). В кінці 2014 року "відставка"  Безлера стала однією з найобговорюваніших тем в ЗМІ - про це пише Depo. ua.

"Бєс" був досить неоднозначною фігурою в ієрархії лідерів "ДНР", який часто вів свою, незалежну від Стрєлкова, Бородая, а потім і від Захарченка, військово-політичну гру. Фактично під контролем Безлера перебувала територія, яка включала крім Горлівки - Єнакієве, Кіровськ і частину Шахтарського району. Дана територія лише номінально підпорядковувалася керівництву "ДНР", а сам "Бєс" неодноразово оголошував свою "вотчину" поза контролем влади Захарченка. У жовтні 2014 року були випадки, коли "Бєс" відміняв на своїй території дію "перепусток", виданих у "ДНР", замінивши їх на підписані ним власноручно "документи". Після наказу виїхати на територію окупованого Криму екс-польовий командир бойовиків починає активну медійну діяльність, використовуючи для цього соцмережі. Періодично інтерв’ю з Безлером з’являються в українських та російських медіа, а гучні заяви на адресу Стрєлкова чи Захарченко, озвучені "Бєсом", стають предметом обговорення серед журналістів, політиків та лідерів сепаратистів.

То хто ж він такий, польовий командир горлівських сепаратистів, якого однаково ненавидить як українська влада, так і керівництво квазідержавного сепаратистського утворення "ДНР"? У цьому матеріалі спробуємо знайти відповіді на це та інші питання.

1. Біографія лідера горлівських бойовиків Ігоря Безлера

Ігор Миколайович Безлер народився 30 грудня 1965 року у Сімферополі. З початку 1994 і по 1997 рік "Бєс" проходив навчання у Військовій академії імені Дзержинського. З відкритих джерел відомо, що диверсійну підготовку він проходив до 2002., після чого був "засекречений" і спрямований на територію України для вербування, організації та підготовки диверсійних груп. У ЗМІ публікувалася інформація про участь Безлера у бойових діях в Афганістані та Чечні, але в інтерв'ю він не став підтверджувати або спростовувати ці відомості.

За деякими даними, Ігор Безлер служив у 36-й гвардійській ракетній Червонознаменній дивізії в місті Красноярську. Був нагороджений орденом Червоної Зірки. Дослужився до звання підполковника спецназу ГРУ, після чого пішов у відставку.

Безлер має російський паспорт, а з 2003 року - український вид на проживання. Після демобілізації приїхав в Україну. Працював у комунальному підприємстві ритуальних послуг "Простір" міста Горлівка. "Бєс" очолював Горлівську громадську організацію воїнів-десантників. У 2012 р. - був начальником охорони кандидата в народні депутати Артура Герасимова, який тоді балотувався за списком неполітичної організації "Команда Сергія Шахова". Потім Артур Герасимов очолив передвиборчий штаб Петра Порошенка в Донецькій області. Сьогодні Герасимов є представником Президента в Верховній Раді України. Як повідомляє argumentua.com, сам Герасимов намагався неодноразово відхреститися від зв'язків з Безлером. Він визнав, що майбутній польовий командир бойовиків дійсно працював у нього короткий час водієм, але не відповідав за безпеку. У той же час інший горлівський член команди Шахова Володимир Піддубний ще в своєму старому інтерв'ю 2012 року визнавав, що Безлер відповідає за порядок в команді і давав "шаховцям" своїх людей. У мережі досі є відео, зняте в 2012-му році кандидатом від "Батьківщини" на 51-му окрузі Володимиром Веселкіним, в якого стався конфлікт з людьми Герасимова через розклеювання листівок. Сторону Герасимова представляли Безлер і Євген Татарчук, які намагалися відібрати в Веселкина відеокамеру. Євген Татарчук, який нападав на опозиційного кандидата Веселкина, до сих пір працює з Герасимовим.

Після виборів 2012 року Безлер працював у службі безпеки Приватного Акціонерного Товариства "Горлівський машинобудівник", а саме - в команді Ігоря Крижановського, якого обрали депутатом Донецької облради від Партії регіонів. Звільнившись у 2013 році з охоронного агентства, Безлер поїхав на батьківщину - в Крим, де вже потім взяв безпосередню участь у сепаратистських процесах.

В 2014 році в ЗМІ була опублікована інформація про те, що існують достовірні підтвердження із заяв прес-служби Служби безпеки України про те, що Безлер з початку лютого 2014 р. був офіційно відновлений у прямому контакті для координації диверсійних дій та звітності про виконану роботу з командуванням ГРУ ГШ ЗС РФ (Головного розвідувального управління Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації).

За підсумками окупаційних дій Росії на території України в АР Крим Безлер відіграв значну роль у координації силових сценаріїв з захопленням і дестабілізацією ситуації, придушенням опозиційних настроїв і встановленням контролю в міліції, прокуратурі та над мирним населенням. Зокрема, він командував "ротою ополчення", яка штурмувала українські військові частини.

Після анексії Криму Росією Безлер повернувся до Горлівки, де керував захопленням районного відділу МВС України. За заявами СБУ, він був причетний і до організації захоплення будівлі СБУ в Донецьку. Українське МВС звинувачувало Безлера в підготовці замаху на голову відомства Арсена Авакова.

На початку липня 2014 року в ЗМІ з'явилися відомості про те, що Безлер і бойовики його загону відмовилися підкоритися керівництву "ДНР" і вчинили спробу "збройного перевороту". Пізніше на ресурсах, підконтрольних сепаратистам, було надано "спростування" даної інформації.

У жовтні 2014 р. І. Безлер був виведений з Донбасу керівництвом російських спецслужб за нез'ясованих обставин на територію окупованого Криму.

 

2. Конфлікт Безлера - Бородая

Конфлікт "Бєса" з керівництвом "ДНР" має свою особливу історію. Розбіжності між Безлером і тодішнім тандемом Гіркін-Бородай мали місце в самий розпал українсько-російського збройного конфлікту в липні-серпні 2014 року. Тоді даний конфлікт деякі експерти називали не інакше, як "Бородаївська АТО". Суть конфлікту полягала в наступному.

За повідомленнями ЗМІ 1 липня  2014 р. УВС м. Донецька було захоплено групою невідомих озброєних осіб. При цьому тодішній "прем'єр-міністр ДНР" Оександр Бородай в цей же день оголосив винним у цьому Ігоря Безлера і назвав його угрупування незаконним збройним формуванням. Тоді представник "ДНР"    Сергій Кавтарадзе повідомив: "... силами "ДНР" проводиться поліцейська операція з роззброєння незаконних збройних формувань, що підкоряються Ігорю Безлеру... люди якого захопили обласне УВС... в даний час ми проводимо поліцейську операцію з роззброєння цієї групи. У разі чинення опору, відданий наказ на їх знищення... "Генеральна прокуратура" в даний час порушила кримінальну справу за статтею 278 "насильницьке захоплення влади" за фактом захоплення будівлі обласного УВС". Аналогічну інформацію щодо захоплення будівлі УВС в Донецьку 1 липня 2014 р. дає рупор кремлівської пропаганди "Russia Today": "За словами представника         Олександра Бородая, загони Безлера можуть бути роззброєні. "Якщо вони не роззброяться, то з ними буде вестися боротьба як з незаконними збройними формуваннями. У них основна база - в Горлівці".

Олександр Бородай та інші представники "ДНР" в контексті нібито захоплення будівлі УВС м. Донецька прямо оголошують винуватцями цієї події польового командира Ігоря Безлера, повідомляють про порушення кримінальної справи відносно самого Безлера, оголошують загін "Бєса" "поза законом" і загрожують роззброєнням або знищенням". Інше джерело - "РИА-Новости" заявляло: "Один з польових командирів намагався захопити владу в Донецьку, в даний час в місті йде "контртерористична операція", про що повідомив "РИА-Новости" представник "прем'єр-міністра" самопроголошеної "Донецької народної республіки" Олександра Бородая. "Ігор Безлер з позивним "Бєс" зі своїм загоном захопили будівлю УВС". В даний час проходить антитерористична операція, і в разі опору терористи будуть знищені", - додав Бородай.

Однак, що стояло за цим рішенням Бородая, з чого, по суті, почався цей конфлікт? Залишилося нез'ясованим також те, з якою метою Бородай на весь Донецьк, і всю Україну оголосив Безлера "поза законом" за "спробу захоплення влади в "ДНР", причому, за словами самого ж Бородая, Безлер в той момент знаходився в Горлівці, при цьому, нібито було порушену кримінальну справу проти "Бєса" 1 липня не могло бути апріорі розпочато. Навіщо Бородай 1 липня погрожував зачисткою Безлеру, якщо було "порушено кримінальну справу"? Чи не краще було дати відпрацювати "органам правопорядку" згідно з процедурою кримінального провадження? Можна припустити, що нібито розпочату "кримінальну справу" зробили прикриттям для подальшої зачистки Безлера і створення відчуття законності цієї "зачистки". Крім того, Олександр Бородай з повною рішучості тоді повідомив, що відносини з угрупованням Безлера є складними, і що з "Бєсом" "дуже скоро будуть розмовляти". При цьому було цілком зрозуміло те, що будь-яка спроба "зачистки" групи "Бєса" означала б бійню всередині сепаратистів і автоматичну поразку у військовому зіткненні з українською армією.

Силова зачистка Безлера за вказівкою Бородая в період з 1 по 4 липня 2014 р. була можлива тільки силами банд формувань "Оплоту" (Захарченко) і "Восток" (Ходаковський). Інших "серйозних сил" в той момент в Донецьку не було. Саме тому, з пропозицією по атаці на "нескореного ДНРівцями" Безлера, Бородай міг вийти тільки на Захарченка або Ходаковського. Судячи з подальшого розвитку подій, бандформування "Восток" і "Оплот" відмовилися виконувати наказ Бородая з зачистки Безлера, і фактично не стали влаштовувати конфлікт між сепаратистами.

Відразу після цього, Олександр Бородай виїхав з Донецька і приїхав до Москви, де 7 липня 2014 р. виступив із заявою: "Стрєлков зараз знаходиться в Донецьку, і це чудово і з людської точки зору, і з управлінської. Стрєлков - головнокомандувач. Тепер буде збудована тверда вертикаль підпорядкування всіх силових підрозділів, які я до цього з більшим чи меншим успіхом координував. Разом з Ігорем ми зуміємо побудувати дуже ефективну, чітку вертикаль". Тоді під прикриттям боротьби з групою "Бєса" могло бути ініційовано відступ угруповання Гіркіна зі Слов'янська і Краматорська, щоб утримати владу Бородая в Донецьку. Цілком можливо, що тоді в липні 2014 року Бородай виїхав до Москви для узгодження силової акції проти Безлера, що вийшов з-під контролю керівництва "ДНР". Без такого узгодження в Москві провести т.зв. "Бородаївську АТО" було неможливо.

Саме в той момент пропагандистськими ресурсами "Кассад" і "Голос Севастополя" запускається хвиля, що Стрєлков нібито їде "зачищати" Донецьк. Кассад: "Тепер, коли Стрєлков прибув до Донецька і почав збирати під собою раду польових командирів, збільшився ризик військового перевороту, коли  "ополченці" просто розженуть безглузде "політичне кубло" з Царьова, Пушиліних та інших, і встановлять пряме військове правління, як Стрєлков це зробив у Слов'янську". Теж саме говорить у цей же день Стрєлков, який сам себе призначив "військовим комендантом Донецька". Яке ж саме "політичне кубло" повинен був розігнати Стрєлков? Свого старого на той час друга Бородая, разом з яким він працював у олігарха Малофєєва і воював у Чечні? Або непідкорених Бородаю польових командирів Безлера (до якого у Бородая давно були питання) і Ходаковського (який, мабуть, відмовився підкорятися наказам Бородая по зачистці Безлера)? Таким чином, слова Гіркіна-Стрєлкова і слова "стрєлковських" пропагандистів так само побічно підтверджують версію про плановану акцію Бородая з зачистки в "ДНР" в липні 2014 року. Конфлікт Бородая з Безлерем вилився в конфлікт групи Стрєлкова-Бородая з усіма військовими командирами, тобто зачищати вже, ймовірно, хотіли Безлера, Захарченка та Ходаковського звідки й почалася хвиля, що "Ходаковський нібито втік до Маріуполя-Макіївки" тощо.

Але Безлер і Ходаковський зовсім не хотіли бути зачищеними, і, вже якщо так ставити питання, самі б прийняли відповідні дії проти т.зв. "Бородаївської АТО". Тоді було зрозуміло про тактичний хід групи "Стрєлкова-Бородая" проти Безлера, після чого вони різко "дали задню" і не зважилися робити жодних кроків по відношенню до Безлера. Зокрема, нібито відкрите "кримінальна проводження" проти Безлера виявилося навіть не відкритим, а зовсім навпаки. 15 липня 2014 р. з'явилося відео з т.зв. "генеральним прокурором ДНР", в якому він говорить, що "кримінальну справу стосовно Безлера не було порушено". У такому випадку виникають наступні версії: або захоплення будівлі УВС в Донецьку взагалі не було і це була інсценізація; або захоплення будівлі УВС здійснили озброєні люди, які до Ігоря Безлер не мали ніякого відношення. Таким чином, конфлікт між Бородаєм і Безлерем привів до появи інформації про захоплення УВС в Донецьку 1 липня, до інформаційної атаки 1 липня з боку О. Бородая на польового командира сепаратистів Безлера, про відступ бойовиків Стрєлкова в Горлівку і Донецьк 5 липня 2014 року.

3. Участь у бойових діях проти України

Під час збройної агресії РФ проти України польовий командир горлівських сепаратистів  Безлер керував групою професійно підготовлених бойовиків і диверсантів, частина з яких була завербована вже безпосередньо після захоплення Горлівки сепаратистами. На рахунку у "Бєса" - вбивства українських солдатів та патріотів, каральні акції і значне число диверсій.

Його бойовики брали участь у розстрілі співробітників СБУ, а також у взятті в полон співробітників "Альфи". При цьому варто відзначити, що саме "Бєс" відкрито йшов на зустріч з українською стороною при обміні полоненими і налагодженні хоч і слабкого, але все ж таки діалогу, на відміну від більшої частини польових командирів типу маргінальних "Мотороли" чи "Гіві".

Встановивши жорсткий військово-політичний режим на контрольованій ним території, "Бєс" створив вертикаль управління, повністю орієнтовану на нього особисто. Він міг виплачувати зарплати медикам, роздавати гуманітарну допомогу і навіть спілкуватися з журналістами, але при цьому розстрілював на камеру офіцерів української армії (швидше за все було інсценуванням) і відкрито проявляв акти жорстокості по відношенню до українських солдатів і військовополонених.

Власне кажучи, останнє його інтерв'ю журналістам українського телеканалу "1+1" (осінь 2014 року), критика Захарченка і непряме загравання з Україною, рівно як і імпозантна участь у весільній церемонії одного з бойовиків його угруповання, могли зіграти проти нього фатальну роль. Варто відзначити те, що екс-губернатор Донецької області Сергій Тарута заявляв, що "Бєс" виходив з ним на зв'язок і сказав, що йому не по дорозі з "ДНР".

У той же час польовий командир "Бєс" став представляти загрозу для формування єдиної вертикалі виконавчої влади "ДНР" за лінією Захарченка, в чому велику роль став відігравати його давній "ворог" Бородай. З іншого боку група Безлера почала вести свою більш незалежну політику в сепаратистських процесах на Донбасі, яка не влаштовувала Суркова, Бородая з однієї сторони та ФСБ з іншої. Неодноразово мали місце і бойові зіткнення між солдатами ЗС РФ і бойовиками "Бєса".

4. Відставка польового командира

Новину про відставку І. Безлера вперше озвучив близький до лідера терористів Ігоря Стрєлкова російський блогер "Ель Мюрид". 28 жовтня2014 р. пролунала заява помічниці "Бєса" Олени Романової, яке стало несподіванкою для багатьох.

"28 жовтня наш Миколайович подзвонив мені ввечері і телефоном повідомив: "Олено! До завтра, 9-ї години ранку, групу з моїм ім'ям потрібно закрити! Я в Горлівку і в "ДНР" більше ніколи не повернуся. Так в групі і напиши", - розповіла Романова. Сама Романова теж збиралася виїхати з Горлівки і заявляла, що інший терорист, який вже покинув окупований Донбас, Ігор Стрєлков розпускає чутки про "Бєса". За словами Романової, Безлер не хотів лізти в політику. Пізніше з'явилася інформація, що т.з. "ополчення Горлівки" тепер очолює інший командувач, позивний "Боцман". Правда, керівництво "ДНР" тоді виступило зі спростуванням цих заяв.

Примітно, що цю ж новину деякі польові командири т.зв. "ДНР" не сприйняли всерйоз, стверджуючи, що "Бєс" знаходиться у відрядженні або на відпочинку, прогнозуючи його швидке повернення. Серед таких був польовий командир "Хмурий" (Сергій Дубинський), який курував напрямок військової розвідки бойовиків в "ДНР".

Пізніше Захарченко заявив, що Безлер відбув у відрядження. При цьому місце він назвати відмовився, пославшись на "військову таємницю".

Характерно те, що Стрєлков підтвердив інформацію про те, що Безлер дійсно склав свої повноваження і знаходиться "в запасі" на території Кримського півострова. Відповідаючи на запитання інтернет-користувачів чи відомо про це самому "Бєсу", тоді Стрєлков зазначив, що не тримав з ним зв'язок. Гіркін також висловив упевненість, що з Безлерем все буде в порядку.

Про відставку ватажка горлівських сепаратистів говорив в листопаді 2014 року і радник Міністра МВС України Антон Геращенко. За його словами, Безлер попрямував до Москви, де одержував нові інструкції, як ще нашкодити Україні. Цікаву думку було висловлено в ефірі телепередачі "Шустер Live", озвучену журналісткою Катериною Сергацьковою. На її погляд, Москва була незадоволена діями терориста "Бєса". "Безлер втік з Горлівки..., скажімо так, його "відправили на відпочинок" до Криму. Москва була незадоволена, що бойовики не відводять свої війська від українського кордону, - сказала вона. - У випадку з Ігорем Безлерем, його відправили до Криму не просто так. До нього приїжджав на розмову генерал-полковник  Сергій Суровикін, людина Суркова, і просив Безлера війська відвести. Тобто визначити цю лінію, яка обговорювалася на Мінських переговорах, на що Безлер відмовив. Він людина військова, відчув свою владу. Після цього його попросили "на відпочинок".

Після відставки "Бєса", в Горлівці спостерігалися бойові зіткнення між російськими військовослужбовцями та місцевими бойовиками. За словами  Тимчука, підрозділами РФ була знищена база бойовиків на території одного з підприємств Горлівки. Нові підрозділи російської армії вторглися в Горлівку фактично відразу після "відходу у відставку" Безлера .

"Відставка" Безлера пов’язана з боротьбою груп інтересів у самому Кремлі. При чому польовий командир "Бєс" належав до т.зв. "партії війни", а безпосередньо мав відношення ГРУ. В той самий час представники ГРУ мали конфлікт як з представниками ФСБ ("партія війни"), до яких належав тоді Стрєлков, так і з групою  Суркова ("партія миру"), чиї інтереси представляв Бородай і Захарченко.

Життя після "відставки"

Безлер давав про себе знати і пізніше, вже після вимушеної "відставки". Так, зокрема, з бойовиком з позивним "Шаман" він виступав в відеозверненням, де закликав до повалення конституційного ладу в Україні в інтересах РФ та створення т.зв. "Української суверенної федеративної республіки". Він намагався дискредитувати діючого президента України Петра Порошенка, звинувачуючи його в продажі зброї бойовикам.

У лютому 2015 року Безлер потрапив в об'єктиви камер на святкуванні Дня виведення радянських військ з Афганістану в Сімферополі. Він був у компанії тодішніх самопроголошених "мерів" Горлівки та Єнакієвого Олегом Губановим і Романом Храменковим. На святкуванні був присутній також депутат т.зв. "Донецької народної республіки" Олександр Сереженко.

У липні 2015 р. з`явилася інформація про те, що польовий командир бойовиків повернувся на окуповану об`єднаними російсько-сепаратистськими силами територію Донеччини. Тоді заступник керівника АТО, полковник Сергій Галушко заявив про те, що Безлер  повернувся до окупованої Горлівки. Зазначалося, що Безлер був відправлений перерозподіляти ресурси з керівництвом "ДНР". Тобто виконувати суто технічну роль, не вторгаючись у політичний процес сепаратистів.

"Безлер повернувся в Горлівку, щоб взяти участь у перерозподілі ресурсів", - зазначав Галушко.

При цьому самі сепаратисти тоді не спростовували і не підтвердили цю інформацію. За інформацією блогера сепаратистів Рожина, горлівські бойовики не коментують ситуацію, що може бути наслідком секретності прибуття Безлера в Горлівку. Польовий командир терористів "Хмурий" тоді заперечив цей факт.

Протягом 2015 року в блогосфері сепаратистів активно лунали заяви про те, що до "ДНР" повернуться польові командири "Хмурий" і "Бєс", але ця інформація жодного разу не підтвердилась.

Медійна активність

Основним елементом участі в публічному житті Ігоря Безлера, знаходячись у Криму, стає сторінка в соціальній мережі "ВКонтакте" його дружини Анжеліки Шутенко-Безлер.

1. Критика Станіслава Кіма

Безлер публічно критикував діяльність Захарченка, називаючи його "тупою істотою", підставляв сумніву його військові таланти. Особливо критично Безлер віднісся до призначення Станіслава Кіма головою окупаційної "адміністрації" Горлівки.

Безлер не розумів, як можна було призначити керівником міста  людину, яка віддає "наказ" командирам АТО "привести весь особовий склад до присяги народу СРСР, вивісити на своїх штабах прапор Радянського Союзу і приступити до наведення законного порядку на території УРСР відповідно до Конституції 1977 року".

За інформацією pl.com.ua, новим неофіційним гімном окупованої Горлівки стала пісня місцевого виконавця шансону Олександра Дюміна з назвою "Пацани". Відповідну постанову 31 травня поточного року підписав "мер" Горлівки Станіслав Кім.

"З огляду на гостру необхідність популяризації вітчизняного мистецтва, в тому числі музичного, а також високу популярність творів шансоньє Олександра Васильовича Дюміна, уродженця міста Горлівки, на додаток до "офіційного гімну ДНР" постановляю встановити неофіційним гімном м. Горлівки твір Олександра Дюміна - "Пацани", - йдеться в документі.

Текст "твору" невідкладно повинен бути популяризував серед учнів і студентів міста. Кожен музикант протягом 10 днів повинен розучити партитури і текст "гімну". Подібна активність Станіслава Кіма викликала неабияку відразу та критику з боку Ігоря Безлера.

Безлер один з перших виклав відео про те, як Кім брав участь у заходах Євромайдану в Дніпропетровську весною 2014 року. Потім він виклав матеріали про те, де Кім виступає з промовою після призначення "мером" Горлівки.

2. Дискредитація Захарченка

"У СДД зустрівся з Олександром Чаленком. Він показав мені книгу Євгена Прилепіна, в якій було безліч закладок. Сказав, що це книга про війну на Донбасі і про Захарченка. Запитав мою думка про те, що, зі слів Захарченка, на 7 липня готувалося розблокування Слов'янська, якби "стрєлковці" не залишив Слов'янськ. Мене важко дорікнути в симпатії до Ігорю Івановичв, але як то кажуть Amicus Plato, sed magis arnica Veritas. Сенс виразу: істина, точне знання - це вища, абсолютна цінність, а авторитет - це не аргумент, - зазначає польовий командир бойовиків Ігор Безлер. - Про яке розблокування йдеться? Якому ідіоту прийшла в голову така маразматичні-фантастична думка? І хто її вклав в голову "картонноголовому курячому полковник-генерал-окорочковому герою" всієї "ДНР" Захарченко? "

За словами Безлера, на момент 1 липня 2014 року в Донецьку працювало обласне УВС під керівництвом Пожидаєва, призначеного Аваковим. Над будівлею розвивався український прапор. Працювало до того моменту, поки бойовики бандформування Безлера 1 липня не захопили це УВС. Захарченко був просто керівником бандформування "Оплот", який сидів на телецентрі і охороняв будинок Ахметова в ботанічному саду. 7 липня 2014 року Ігор Безлер керував атакою на українські блокпости в районі Уманського і Новоселівка-1. Брали участь в атаці підрозділу з Горлівки і батальйону "Восток". Блокпости були знищені разом з технікою, що там знаходилася. Після атаки Безлер дзвонив особисто Захарченку і попросив поставити його людей на ці позиції, убезпечивши тим самим правий фланг Карлівки. На що отримав відповідь, що у нього немає людей.

"А тепер через два роки, виявляється це "куряче непорозуміння" хотіло розблокувати Слов'янськ і саме 7 липня. У сухому залишку маємо - 1 липня працює в Донецьку УВС України, 7 липня у Захарченкане знаходиться навіть пари сотень людей зміцнити правий фланг на Карлівці, тим самим відкриваючи українським військам дорогу на Авдіївку. А в 2016 р. в запаленому мозку "курячого стегенця" народжується думка про деблокування Стрєлкова! - зазначає Безлер. - Фраза з книги, що Захарченко в одне рило може вижрати три пляшки горілки, єдина не вигадана. Цей "бестселер" краще б було назвати "Хроніки придуманої війни, Епізод 1. Курячі стегенця атакують". Те, що це "окорочкове непорозуміння" Захарченко феєричний ідіот і так було зрозуміло, але те, що воно тепер ще й фантастичний дол...б, потрібно було книгу випустити. Не знайшов в книзі те, що Захарченко панічно боявся ходити на наради до Стрєлкова. Дивно, як з реально паталогічного боягуза в усіх відношеннях, яким є це "куряче непорозуміння", ліплять героїчну особистість".

За інформацією hronika.info, в мережу потрапило фото бойовика "Бєса" на тлі українського прапора. Колишній ватажок бойовиків з ручним кулеметом сфотографувався на тлі українського прапора. Фотознімок був опублікований в соціальній мережі на сторінці, яка належить дружині Безлер, передає Хроніка.інфо з посиланням на РБК-Україна.

"Було і таке інше", - йдеться у підписі до фото.

На цій же сторінці опублікована відеозапис звернення Безлер, на якій він заявляє, що ця сторінка в соцмережі є "офіційною".

3. Інформаційні напади на Стрєлкова

Редактор в Цензор.НЕТ Юрій Бутусов перейнявся одкровеннями російського терориста Ігоря Безлера, який жорстко розкритикував іншого колишнього "героя Новоросії" Ігоря Гіркіна-"Стрєлкова".

"Усі Ваші військові заслуги, "переможно тікати", команданте, - це ганебне залишення Слов'янська, Краматорська, Костянтинівки, Дружківки. Залишення Карлівки, яку мій підрозділ і підрозділ "Востоку" утримували понад півтора місяці, Ви, "геній військової думки", примудрилися злити її за два дні, - заявив "Біс". - А що стоїть за наказом здати Горлівку як не зрада!!!. Ви навіть не знаєте, хто керував обороною Горлівки !!! Сєрьога "Боцман", керував обороною тільки з 29 липня по 5 серпня. На цьому всі Ваші пізнання про оборону міста закінчуються, як і всі знання про проведених мною операціях в Волновасі, Добропіллі, Малинівці, Дяковому, Докучаєвську, Амвросіївці, Іловайську, Уманському, Карлівці, Полтаві", - критикував Стрєлкова Безлер.

Як повідомляв ONLINE.UA, раніше "Біс" прямо звинуватив "Стрєлкова" в боягузтві, зраді і невігластві.

"Тікали Ви, пане біглокомандуючий, в Горлівку, але тут трапився у Вас облом. Довелося голим сидіти у мене в підвалі в лазні. Я хотів Вас "геній військової думки", нині типу військовий теоретик, просто розстріляти за проявлену боягузтво і легкодухість. І повірте зробив це, якби не Бородай, якому ви нині зобов'язані життям. Це саме він "обірвав" мені телефон і де погрозами, а потім просто домовленостями просив цього не робити, - заявив Безлер. - Завдяки Бородаю, Ви зараз живете, пишіть пасквілі і займаєтеся "гівножбурлянням" у всіх, хто не згоден з Вашою думкою міського божевільного. Тому я Вас не розстріляв. Правда, в Донецьк відправив у камуфляжі своєї дружини і в її футболці. Хоч так, але відігрався, Керенський ви наш", - заявив Безлер Стрєлкову.

"Гіркін - агент ФСБ, куратори Безлера - Головне розвідувальне управління РФ, тобто конкуруючі структури, і в результаті їх чергової склоки ми зараз дізналися багато вельми відверті речі", - написав Бутусов.

Журналіст додав, що текст Безлер дозволяє "зрозуміти інтелектуальний і моральний рівень вождів "Новоросії". На думку Бутусова, "повний аналіз одкровень Безлера може зробити тільки психотерапевт". Крім того, він зробив розшифровку послання "Бєса" по подіям і фактам: "На наказі за підписом Гіркіна немає дати - але думається мені, цей наказ відноситься до 28 липня 2014 го. У цей день підрозділи 25-ї повітряно-десантної бригади здійснили спробу зайняти Шахтарськ. Взяття Шахтарська мало б катастрофічні наслідки для противника. До того моменту сили АТО вийшли з півночі Донецька до Авдіївки та Ясинуватої, а також погрожували Дебальцеву. Тобто відрізали від Донецька трасу Е50. З півдня вже була зайнята Амвросіївка. Взяття Шахтарська і Жданівки по суті означало оперативне оточення донецько-горлівського угруповання російських найманців, оскільки в такому випадку українці брали під контроль останню автостраду, яка пов'язувала найкоротшим сполученням між собою Донецьк з кордоном РФ. Жданівка була логічною метою разом з Шахтарськом, так як це два останніх ключових вузла комунікацій навколо Горлівки і Донецька", - написав журналіст.

За його словами, тоді бойовики в паніці готувалися відступати: "Гіркін був пов'язаний з ФСБ РФ, а Безлер підкорявся структурам ГРУ ГШ РФ - вони належали до конкуруючих фірм. Очевидно, що Гіркін піддався паніці, оскільки не знав те, що знали куратори Безлера - РФ нарощувала масштаби вторгнення в Україну, і російська армія отримала наказ не допустити оточення і знищення банд найманців. А Безлер знав про вторгнення, про те, що збільшується число російських військ, перекинутих в Україну, і тому дозволив собі зверхньо ставитися до Гіркіна. В результаті ударів російських військ по оточеним біля кордону підрозділам сектора "Д", українські резерви були скуті і зазнали серйозних втрат, і зайняти Шахтарськ, на жаль, не вдалося. Жданівку зайняли, але її довелося залишити в вересні 2014-го через брак сил", - нагадав Бутусов.

Також він зазначив, що Безлер відверто зневажає Стрєлкова, називаючи його "тупоблагородіє", "білогвардійське непорозуміння". Далі Бутусов зазначив ту частину послання "Бєса", в якій він говорить про події в Сімферополі: "Обісрали в топочасті Сімферополя" - це епізод початку війни. 18 березня 2014 го в місті Сімферополь рота російського спецназу, зібрана з найманців під командуванням Гіркіна, штурмувала українську військову частину - фотограмметричний центр Генштабу. Бойовики Гіркіна через відсутність управління і взаємодії між підрозділами, влаштували перестрілку під час нападу, вбили першого українського військовослужбовця, який загинув у війні - прапорщика Сергія Кокуріна, а також застрелили одного зі своїх бойовиків - росіянина Руслана Казакова, і ще одного свого поранили. Ця ганебна стрілянина - повністю відповідальність Гіркіна, і Безлер нагадав соратнику по "Новоросії" про цю ганьбу. В результаті рота Стрєлкова була розформована, і для того, щоб відновити довіру начальства Гіркін зголосився очолити загін, який захопив Слов'янськ.

"Карачун - панівна висота над Слов'янськом, і її заняття українськими силами дозволило спостерігати за всіма діями супротивника в місті. Без контролю над висотою утримати місто було неможливо. Бойовики робили спроби взяти Карачун під контроль, але всі їхні атаки були відбиті, - зазначив Бутусов. - Позивний "Ромашка" - Сергій Журик, уродженець Севастополя, громадянин РФ і України, агент російських спецслужб - очолював групу спецназу в загоні Гіркіна при захопленні Слов'янська, був одним з найбільш зухвалих і авторитетних командирів найманців. Убитий в дуелі снайпером Нацгвардії 2 травня 2014-го року, коли спецпідрозділи "Омега", "Вега" і "Ягуар" захопили 3 блок-поста сепаратистів в Слов'янську... Однозначно не ясно, кого мав на увазі тут Безлер, у бандитів було кілька відомих позивних "Вовк". Тут, ймовірно, мова може йти про Євгена Пономарьова - позивний "Дінго", ватажка банди "Вовча сотня". Він був з "козаків", яких Гіркін завжди відкрито критикував за бандитизм, мародерство і боягузтво. 27 серпня в Луганській області українські мінометники невідомої частини ЗСУ знищили Пономарьова".

5. Висміювання Сергія Завдовєєва

29 листопада в інтерв’ю порталу www.kp.ru польовий командир бойовиків Сергій Завдовєєв, що відноситься до оточення Олександра Захарченка, заявив, що до бандформувань "ДНР" зараз неохоче неохоче беруть російських "добровольців". Завдовєєв заявив, що проходив службу у Приватній військовій компанії "Французький іноземний легіон".

"Там було багато росіян і російськомовних, так, що, я був не єдиний, - заявив в інтерв’ю російському пропагандистському ЗМІ С. Завдовєєв (позивний "Француз"). - У 2001 році нашу групу відправили в Афганістан, в провінцію Капіса, і там ми потрапили в засідку. Я був поранений (мені прострелили легеню) і після лікування отримав інвалідність. Але життя тривало. Я повернувся додому і зайнявся бізнесом. Керував підприємством з виробництва дитячих спортивних майданчиків, добре заробляв. Ну а потім... Сталося. Те, що сталося. Війна забрала все… Благо, сім'ю тоді вдалося відправити до Криму на півтора року, завдяки Захарченку. Він був моїм командиром".

Такі заяви викликали різку реакцію з боку Безлера, який вважає Сергія Завдовєєва брехуном, який ні в якому "Іноземному легіоні" ніколи не служив.

"Цікаво, це донецьке повітря так впливає на маленький мозок клоунів, які купили полковницькі погони в сусідній лавці, гордо іменують себе типу офіцерами і обвішані "намистом з екстремальної поїздки", як папуаси скельцями, або ж земля Донбасу плодить клоунів в такій кількості? – прокоментував заяву Завдовєєва Безлер. - То "курячий дегенерат" Захарченко воює в Чечні в вертольоті, то снайпером. Те "дебільне тіло"-Завдовеев героїчно отримує поранення в Афганістані в складі 2 REP / у 17 років, відважно борючись в "Іноземному легіоні". Тільки це тіло там не пам'ятає ніхто". І тут про це тіло ні слова. Але ж таке поранення отримав, не те що його "курячий фюрер" всієї ОРДЛО Захарченко в п'яту, а прямо в цілу легеню. Про те як це чучело-"Француз" воював в Логвинове, я писав (обісравшись, просидів у "Ольхона" в БТРі), а потім це тіло, змінивши штани, викладає фото документів вбитого українського полковника (правда документи цього офіцера у мене до цих пір). Тепер це сумне "гівно"-Завдовеев, видно беручи приклад з тупого свого шефа Захарченка, став в чергу "героїв, що не відбулися", які роззброювали мене… А ось сумне лайно в полковницьких погонах типу "легіонера" ​​-"разоружітєля" - не пам'ятаю. Клоуни з бананової республіки, ви там хоч в чергу станьте "доблесних разоружітєлей" і "борців" з "мародерами". Чекаю подальших чарівних історій папуасів в полковницьких погонах зі свити клоуна-Захарченко з Донецька. Ви хоч що-небудь цікаве придумайте".

6. Партнери та союзники

Безлер у травні 2016 року взяв участь в роботі терористичної організації "Союз добровольців Донбасу", де також зустрівся з журналістом Олександром Чаленком, який працює в інтересах РФ.

19 травня Безлер був запрошений для вручення знака "Доброволець" на зустріч глави окупаційної влади Криму Сергія Аксьонова з активом "Союзу добровольців Донбасу", терористичного об'єднання, створеного під патронатом помічника президента РФ Владислава Суркова і очолюваного колишнім "прем'єром ДНР" Олександром Бородаєм.

Безлер не став спілкуватися з пресою і, попрощавшись з бойовиками, одразу поїхав. Кореспонденту російського пропагандистського порталу NDNews, вдалося "перехопити" командира терористичного бандформування на виході з сімферпольской готелю "Москва" буквально "на два слова". Він заявив, що виступає не за окупацію російськими військами окремої території, яку російські неофашисти називають "Новоросією", а за захоплення ВС РФ всієї України.

Також Безлер виступає в підтримку Ходаковського. Безлер неодноразово заявляв, що саме його бойовики разом з бандформуванням "Восток" приймали головну участь у захопленні Донецької області терористами та подальшої окупації регіону російськими військами. Захищаючи Ходаковського, Безлер жорстко критикує Гіркіна та Захарченка, оскаржуючи їхні військові таланти та реальну участь в утворенні квазідержавного сепаратистського утворення "ДНР". Ідеологічно він продовжує залишатись противником "ДНР" та "Новоросії", виступаючи за федералізацію України та перетворення її на проросійську країну або прямим військовим шляхом, або гібридними методами війни.

В кінці літа – на початку вересня 2016 року в пабліках сепаратистів та деяких російських ЗМІ лунала інформація про те, що на Донбас може повернутися Безлер, проте не в "ДНР", а в Луганськ. Подібні чутки та "вброси" спростував Ходаковський. Він зазначив, що на даний момент часу можливостей для повернення Безлера на Донбас немає, проте це не означає, що вони не з’являться у майбутньому.

Оцінка потенціалу

"Бєс" сьогодні перебуває на терені анексованої Росією АР Крим. Він не є активною політичною та медійною фігурою. З кінця 2014 року він був усунений представниками ГРУ від участі у військово-політичному процесі на терені "ДНР". Його важко віднести до класичної групи радикальних сепаратистів через негативне ставлення Безлера до неофашистського терористичного проекту "Новоросія" та "ДНР". Безлер, як і Ходаковський, є прихильником "проросійської України", яка б перебувала під повним контролем Кремля у військовому, політичному та економічному плані. Тому риторика "Новоросії" та "незалежного Донбасу" йому відверто не імпонує. Безлер є активним критиком як радикальної групи бойовиків, очолюваної Стрєлковим, так і поміркованих сепаратистів на чолі з Захарченком, що виступають за "незалежність Донбасу". З іншого боку, він дискредитує діючу українську владу, а саме Авакова та команду  Порошенка. Безлер піддає сумніву та не сприймає за адекватні дії ФСБ в Криму з затриманням так званих "українських диверсантів".

Головним ризиком  Безлера є фізична ліквідація з боку спецслужб РФ або правоохоронних органів України.

Серед основних загроз, що можуть мати важливе значення для Безлера: арешт з боку правоохоронних органів РФ; замах на життя з боку бойовиків, афілійованих з групами  Захарченка та Стрєлкова; можливість відрядження до нових "гарячих точок", де задіяні ВС РФ та ГРУ.

Вразливими місцями в рамках оцінки потенціалу фігури Безлера можна визначити наступні: відсутність підтримки з боку керівництва незаконних збройних формувань "1 АК ДНР"; наявність компрометуючих матеріалів про факти роботи в команді Артура Герасимова; можливість зв’язків з силовими структурами України; відсутність стійкої аффіліації  у політичному керівництві РФ; демонстрація публічності сімейних стосунків з дружиною та ін.

Сильною стороною екс-командира горлівських бойовиків є підтримка з боку лідера сепаратистської організації "Патріотичні сили Донбасу" Олександра Ходаковського, зв’язки з ГРУ, дистанціювання від політичного процесу в "ДНР" та АР Крим.

Головним ресурсом польового командира "Бєса" є високий рівень підтримки серед рядових членів НЗВ донецьких сепаратистів та частини місцевого населення, що мешкає на території, яку контролювали бойовики Безлера у 2014 році. Це надає підстави представникам ГРУ оцінювати Безлера як військово-політичну фігуру, яку можна використати на перспективу.

В рамках аналізу діяльності Безлера необхідно відзначити, що можливість його фізичної ліквідації з боку російських спецслужб не сьогоднішній день є малоймовірною. Подібним чином оцінюється і активність українських силовиків в даному напрямку. 

 

atnt Размещение материалов gorlovka.ua на других интернет-ресурсах и СМИ разрешается при условии, что непосредственно в тексте материала не ниже второго абзаца присутствует гиперссылка и текст названия на первоисточник. В случае нарушений, редакция современного сайта города Горловки оставляет за собой право отстаивать свои права и интересы путем подачи заявлений в правоохранительные и судебные органы, а также в виде соответветствующих публикаций на сайте.

Loading...
img

ОПРОС МНЕНИЯ

Когда жить в Горловке было лучше?
597 чел. До 2014 года
179 чел. во времена СССР
86 чел. Всегда было тяжело
38 чел. с 2014 по 2017
32 чел. В конце 2000-х
Всего проголосовали
932 чел.
author

0%
Проголосовало: 0 человек(a)
top5 ТОП-5
НОВОСТЕЙ
за 3 дня corn
за 10 дней corn
за 30 дней corn
Новости Славянска
else